fenomén finské sauny

Pokud jste se dostali až sem, přidejte se i na sítích.. :)

Finská sauna uvnitř
Finská sauna uvniř 2
Finská sauna uvnitř 3

Tradiční finská sauna

Sauna je označení pro mnoho typů těchto zařízení. Původní sauna je ovšem ta finská, kde je součástí kultury i tradic. Právě ze skandinávie se moderní forma sauny rozříšila do USA a Evropy. Přesný původ slova SAUNA není známý.

Ve finsku je pouze 5.5 milionu obyvatel, na které připadá 2 miliony saun. I to svědčí o její populatitě. Asi 4 z 5 finských domácností mají doma saunu a to i v panelových bytech!

Původní finská sauna se od té dnešní značně liší. Typická finská sauna je jako malá letní chata situovaná nejlépe někde u jezera. Každá sauna musí být uvnitř obložena dřevem po celé ploše. Nenajdeme v ní moderní kamna pro výhřev. Saunu je nutné nejprve pořádně vytopit dřevem (pozn. red: právě podle dřeva zniklo pravděpodobně označení sauna) tzv. savusauna. Ze dřeva vzniká kouř charakteristický pro skandinávské sauny. Jakmile horký kouř vyhřeje celou místnost vyfouká se ven a sauna je připravena.

V sauně se léčili nemocní, rodili děti a dokonce udilo tradiční maso. Později, mezi lety 1960-1970 se ve Finsku rozmohlo saunování masivně a dostalo se i do měst. V této době vznikaly velké hromadné sauny pro obyvatele celých domů.

Moderní typy saun se dostali i do paneláků. Dnes jsou v panelových bytech oblíbené nejen ve Finsku ale i Švédsku a Rusku.

Ve finsku nechodí do sauny dohromady muži se ženami s vyjjimkou manželů. To je rozdíl mezi moderními saunami ve světě, kde se začínají výrazně využívat. Většina zažízení dnes i u nás je společná a vyjjimkou určitých dnů v týdnů, kdy jsou sauny výhradně pro ženy a zvlášť pro muže.

Moderní saunování

V moderní finské sauně je teplota v rozmězí 80-100 stupňů celsia a nutností je suchý vzduch. Teplotu zajišťují nejčastěji elektrické kamna pokryté rozehřátými lávovými kameny ale setkáme se stále také s moderní formou dřevěných kamen. Minimálním výkon pro elektrické kamna je 3,6 kW u těch nejmenších prostor. Provoz sauny není tolik náročný na energie jako by se mohlo zdát. Cena za jedno saunování může začínat na 30 korunách a stoupat do 70 korun u středně velikých saun. Energicky levnější je forma vytápění dřevem. Ta má ovšem nevýhody v nutnosti stálé regulace teploty i nutnosti skladovat tuhé paliva, tedy dřevo. Jen vyjmečně se pro výtop používají peletky, olej nebo zemní plyn. Všechny typy moderních kamen umožňují parní nárazy. Tedy možnost polévání vyhřátých kamenů vodou, které rychle navýší teplotu.

V sauně je doporučeno zůstat 10 minut. Jde však pouze o orientační dobu. Většina saunařů zůstáva v sauně 12-15 minut. Před saunováním a mezi saunami vyžaduje tělo nadprůměrný pitný režim (nealko). Při saunování je nutné zcela omezit fyzické aktivity, tělo jinak nezatěžovat a hlavně se uvolnit.

Do sauny může každý
Běžné vybavení moderní sauny
Chladící bazének sauny

Zdravotní přínos finské sauny

Sauna velmi účinně posiluje srdce a zlepšuje prokrvení cév. Při pobytu ve finské sauně se člověku zvýší srdeční tempo o 30-75%. Tento zátěžový test je vynikající pro posilování srdce a zlepšení cirkulace krve v těle. Dobrá prevence proti nemocem oběhového systému. Průtok krve se zvýší až o 70%. To má přímý vliv na buněčnou aktivitu .

Dalším výrazným efektem je emulgace tuku nahromaděného v kůži. Ten se zde hromadí, což je pro tělo negativní efekt. Podpora průtoku dokáže tuk rovnoměrněji rozptýlit. Neznamená to však, že sauna pomáhá při odbourávání tuku a hubnutí. Sauna podporuje tvorbu kolagenu. Ten způsobuje mladě vypadající pleť. Kůže je více napnutá, elastická a svěží.

Největší přínos má saunování na zlepšování imunity. Je dokázáno, že pravidelní návštěvníci sauny jsou méně nemocní. Sauna je účinnou prevencí vůči sezóním nemocem, zejména respiračním onemocněním dýchací soustavy jako chřipka, rýma atd.. Sauna ničí viry, bakterie a například také vši.

Saunování odplavuje z těla odpadní látky.

Právě pocením se čistí kůže, která je největším orgánem lidského těla (pozn. red: kůže tvoří 7% celkové hmotnosti). Pokožka se při saunování zahřívá až na 40ºC. Tělo asi na 38 ºC. Přirozenou reakcí těla je pot a právě ten vyplavuje vše nezdravé. Při saunování je tedy nutné doplňovat tekutiny, tělo vypotí v průměru 0,5 litru

Panuje mýtus že v sauně se hubne. Pobyt v sauně sice spálí kolem 300 kalorií, což odpovídá asi 30 minutám svičení. Snižování hmotnosti se ale koná primárně krátkodobě, kdy se tělo odvodní.

Relaxace a odpočinek

Detoxikace v sauně způsobuje jisté uvolnění a příjemné vyčerpání. Kdo nezažil těžko popisovat. Sauna je velmi účinným způsobem relaxace, který si ale každý vykládá po svém.

V sauně je ve vzduchu vyšší množství záporných iontů. Negativní ionty mají podle mnohého také relaxační účinky na lidské tělo (nezmámý zdroj pozn. red.).

Co doporučují lékaři

Před a po sauně se nemá pít alkohol ani užívat léky. Délka jednoho pobytu v sauně by něměla převyšovat 15 minut, to je ovšem pouze orientační a je na každém, jak dlouho v sauně vydrží. Dodržovat pitný režim. To je po každé sauně doplnit 2-4dl vody. Nechodit do sauny nemocný. Do sauny by něměli chodit kardiaci, osoby s výkyvy srdečního rytmu ani náchylností k angínám. A nakonec omezit v sauně jakékoli fyzické aktivity.

Vyberte si správné pomůcky